Verb TensesІнтерактивні вправи
Інтерактивна вправа Holidays in Ukraine
Puzzle 'much' or 'many'
Puzzle 'The Sights of London'
Test 'to be or not to be'
Puzzle 'much' or 'many'
Puzzle 'The Sights of London'
Test 'to be or not to be'
Verb Tenses
Розробка відкритого уроку в 5 класі Наша Батьківщина - Україна
Розробка відкритого уроку в 5 класі Наша Батьківщина - Україна
План-конспект відкритого уроку
англійської мови у 6 класі
Підготувала:
вчитель
англійської мови
Шепель Наталія Василівна
Тема: Подорож
Мета: Навчальна:
-
узагальнити
матеріал з теми «Подорож. Транспорт»;
-
удосконалювати навички усіх видів мовленнєвої
діяльності;
-
формувати предметні
компетентності:
-
комунікативно-мовленнєву
– активізація мовленнєвого запасу;
-
лінгвістичну –
уміння читати текст з вилученням основної інформації;
-
граматичну –
здатність користуватися граматичними ресурсами мови;
Розвиваюча:
-
розвивати культуру мовлення, чіткість і точність думки;
-
розвивати мовну
здогадку, вміння логічно викладати свої думки;
-
розвивати
інтелектуальні здібності учнів (увагу, пам’ять, мислення, уяву).
Виховна:
-
виховувати
активність у вирішенні комунікативних завдань, самостійність у виконанні вправ
та здатність до взаємодопомоги при роботі в парах;
-
формувати інтерес
до вивчення англійської мови;
-
виховувати в учнів
повагу до культури та традицій країни, мову якої вони вивчають.
Тип уроку: Урок узагальнення та систематизації знань, умінь, навичок.
Форми роботи: фронтальна, індивідуальна, робота в парах.
Обладнання: тематичні малюнки, word-map
(схема), аудіозапис пісні, аудіозапис
тексту для аудіювання, мультимедійний
супровід уроку, презентація «Подорож до Лондона», граматичні таблиці,
роздатковий матеріал.
Хід уроку
І. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення. (Слайд 1)
1. Організаційний момент.
Teacher:
Good morning, dear children!
Pupils:
Good morning, good morning,
Good morning to you!
Good morning, good morning,
I am glad to see you!!!
Teacher: I am glad to see you too! Children, we have
an unusual lesson today. There are many guests in this classroom. These are our
teachers. Let’s say “Good morning!” to them! (Учні вітаються)
T.: Sit down, please!
2. Бесіда з черговими.
1)
Who
is on duty today?
2)
Who
is absent today?
3)
What
day of the week is it today?
4)
What
date is it today?
5)
What
is the weather like today?
6)
What
season is it now?
3.
Warm-up. Мовленнєва розминка. (Слайд 2)
Recite the poem!
Travelling
We go by car and we go by train.
We go by boat and we go by plane.
We go by land and sea and air.
We go, go, go from here to there.
II. Основна частина уроку.
1. Повідомлення
теми та мети уроку.
T.: Children, what are we speaking about? Yes, we
continue our work on the topic “Travelling”. At this lesson we shall review the
vocabulary on this topic, practice the using of articles, listen to the text
about planning a trip and do exercises to improve our knowledge and skills.
The mottoes of our lesson
are:
Travel
is the only thing you buy, that makes you richer.
The
world is a book, and those who do not travel, read only a page.
(Девіз уроку записаний
на дошці)
2. Виконання
пісні. (Слайд 3)
T.: Children,
let’s sing our favourite song about
travelling!
3.
Vocabulary.
(Слайд 4)
Повторення та активізація лексичних одиниць з теми «Подорож». Учні з’єднують англійські слова й словосполучення з відповідними
українськими еквівалентами.
4.
Speaking. (Слайд 5)
T.: Children, let’s answer the question: Why do people
travel? Look at the blackboard! Speak using the world-map! (Учні розповідають з опорою на схему, чому люди
подорожують)
T.: People like to travel in different ways. Everybody
knows that every kind of travelling has its own advantages and disadvantages.
Children, do you like to travel? How would
you like to travel? Why?
Учні розповідають, яким видом транспорту вони люблять подорожувати й чому.
Наприклад:
P1: I like to
travel by car, because our family likes to travel together.
P2: I like to
travel by train, because it’s comfortable.
P3: I’d like to
travel by plane, because it’s very fast.
P4: I’d like to
travel by ship, because I like sea.
5. Фізкультхвилинка.
6. Listening. (Слайд 6)
1) Pre-listening activity.
T.: Using your experience say if the following statements are
true or false.
-
Trains
are more comfortable than buses.
-
Train
tickets are always more expensive than bus tickets.
-
Train
journeys are more interesting than bus journeys.
-
Railway
stations are nicer than bus stations.
2) While-listening
activity.
(Слайд
7)
T.: Let’s listen
to the text “A Visit To Liverpool”. (Учні прослуховують аудіо- запис тексту)
3. Post-listening activity. Writing. (Слайд 8)
Учні виписують
речення, які відповідають змісту прослуханого тексту. (Роздатковий матеріал)
1)
The
Browns have decided to visit their uncle during their summer holidays.
2)
Aunt
Emily lives in London.
3)
When
we go by train we’ll get speed and comfort.
4)
It
is hot in a train in summer.
5)
The
fastest way of travelling is by plane.
6)
Planes
fly in bad weather.
7)
We’ll
go to Liverpool by train.
Перевірка
виконаного завдання.
7. Reading . Work in pairs. (Слайд
9)
T.: Read the
short texts and guess what kind of travelling
you are going to read about.
Учні читають
короткі тексти й відгадують, про який вид подорожі йде мова. (Робота в парах). (Роздатковий матеріал)
8.
Презентація «Подорож до Лондона». (Слайди 10-19)
9. Grammar Revision. (Слайд
20)
Учні отримують завдання вставити у речення означений артикль, де це
необхідно. Перед виконанням звернути увагу на правила вживання означеного
артикля перед географічними назвами. (Роздатковий матеріал)
1)
The
capital of … Great Britain is …
London.
2)
We
went to
… England last summer.
3)
… Thames is the biggest river in …
UK.
4)
I
want to visit …
National Gallery.
5)
… British like to travel around the world.
ІІІ. Заключна частина уроку.
1. Підведення
підсумків уроку.
T.: So, our
lesson is going to the end. You have showed that you know the material well.
Thank you for your work!
2.
Домашнє завдання. (Слайд 21)
T.: Your hometask is to
make a project “The Best Way оf Travelling”.
§
Describe the kind of travelling you like most of
all.
§
Give its advantages and disadvantages.
§
Design your project, stick photos or make drawings.
3.
Рефлексія.
T.: What did we
do at our lesson? What did you like the most?
Finish the sentences about the lesson:
The topic of the lesson was … (“Travelling”).
It was interesting to get know / to do… .
Now after the lesson I can… .
4. Оцінювання.
T.: It was very
interesting to listen your points of view. Your marks for the lesson are the
following … .
The lesson is
over. Stand up! Good-bye, children! (Слайд 22)